Unifarm Polska

Aktualności

Najwyższej jakości produkty

Dzięki współpracy pomiędzy firmami Unifarm Polska Sp. J oraz S.K.K. FARMVET Sp. z o.o. Sp. k nasze produkty przygotywywane są z nawyższą starannością  oraz charakteryzują się wysokimi parametrami jakościowymi.

Pobierz katalog ofertowy

Ziarno do badania?

Wyniki analiz dot. ziarna zbóż

Artykuł zamieszczony na stronie ineternetowej Topagrar wskazuje na konieczność badania ziarna co najmniej raz w roku
„(…) Wyniki analiz prawie 2 tysięcy próbek ziarna jęczmienia pochodzącego z różnych regionów Polski w latach 2014-2017 wskazują na stosunkową stabilną średnią zawartość składników pokarmowych w ziarnie jęczmienia. Nie oznacza to, że możemy bilansować mieszanki przyjmując dla ziarna jęczmienia wartości średnie.

 

Wyniki analiz chemicznych ziarna pszenicy zgromadzone przez Korniewicza dowodzą, że tylko 30% ocenianych prób odpowiada średnim wartościom. Pozostałe 70% ma wartości wyższe lub niższe. Dla przykładu najniższa zawartość białka oznaczona w partii jęczmienia w roku 2014 wyniosła 7,7%, w 2015 8,1%, 2016 8,3 zaś w 2017 7,8%. Z kolei najwyższe oznaczone zawartości wyniosły odpowiednio 13,8; 14,4; 14,0 i 13,6%. Oznacza to, że ziarno jęczmienia pochodzące z własnego zbioru powinniśmy minimum raz do roku po żniwach, a przed zoptymalizowaniem mieszanki z ich udziałem poddać analizie na zawartość białka i podstawowych składników pokarmowych („5-palcówka”).

&nbsp

Wykonano także oznaczenia zawartości deoksyniwalenolu (DON) jednej z najczęściej wykrywanych toksyn w Polsce. Wśród zwierząt gospodarskich największą wrażliwością na tą mikotoksynę charakteryzuje się trzoda chlewna. Z badań wynika, że negatywny wpływ DON-u na produkcyjność świń odnotowuje się wyraźnie przy przekroczeniu zawartości 1 tys. ppb. Wykonane oznaczenia nie wykazały przekroczenia tej wartości w żadnej próbce jęczmienia. Jednocześnie w tych samych latach w ziarnie pszenicy stwierdzono zawartości przekraczające 5 tys. ppb. Generalnie można przyjąć, że zazwyczaj ziarno jęczmienia jest rzadziej porażone grzybami i wytwarzanymi przez nie mikotoksynami niż ziarna kukurydzy, owsa i pszenicy.”

źródło: www.topagrar.pl

Znajdź nas

Adres
ul. Czarnowąska 44
Opole, 45-920

Godziny pracy
Poniedziałek—piątek:
8:00–16:00

Udostępnij

 

Jeżeli uważasz, że ten artykuł może być pomocny dla innych, prosimy o jego udostępnienie na Twoich profilach w  portalach społecznościowych.